Broń czarnoprochowa i jej rodzaje

Europejscy wynalazcy czarnego pistoletu proszkowego to mnich, Berthold Schwarz, około 1330 roku i Roger Bacon, brat z Ilchester, Somerset, w 1214 roku. Obaj są uznawani za pomysłodawców stworzenia pistoletu.

Historia broni czarnoprochowej

Używanie tej broni jest podobne niezależnie od mechanizmu strzelania. Warto więc podzielić karabiny czarnoprochowe na podstawowe typy, w przybliżeniu w kolejności historycznej (chociaż zdarzają się masowe nakładające się okresy użytkowania). Opiera się to na wykorzystaniu całej broni przez cząstki, które są testowanymi metodami stosowanymi w ciągu ostatnich dziesięciu lat, w tym badaniami z wielu dziedzin.

Z biegiem czasu czarnoprochowce stały się łatwiejsze w użyciu i łatwo było wyszkolić ludzi, którzy ich używali. Na polu bitwy dokładność nie była problemem; kluczem do zwycięstwa był skuteczny masowy ogień (niewiele różniący się od deszczu strzał wystrzelonych w Agincourt). Dokładność spoczywała na jednostce i wysunęła się na pierwszy plan wśród harcowników i snajperów. Flintlock, to najlepsza strzelba czarnoprochowa tego typu ze względu na prędkość zamka, a także był dobrym pistoletem sportowym dla szlachty.

Czyszczenie broni czarnoprochowej

Współcześnie sklep z bronią czarnoprochową to idealne miejsce, gdzie możemy zacząć naszą przygodę z prochowcami. Nowoczesna broń czarnoprochowa wymaga jednak odpowiedniej dbałości. Jeśli chodzi o czyszczenie, to najpierw ustal, że karabin jest rozładowany, zrzucając wycior do lufy. W momencie, gdy wycior wychodzi z kufy, umieść miniaturę i zaznacz to miejsce na wycieraczu. Wyciągnij wycior z lufy, trzymając kciuk w tym miejscu, i połóż wycior wzdłuż boku lufy, kciukiem spoczywając na kufie. Dopiero wtedy strzelba czarnoprochowa jest gotowa do ładowania.